På Arts arbejder vi for at sikre lige adgang til uddannelse for alle studerende – også dem med funktionsnedsættelser. Denne gruppe er bred og omfatter både fysiske, psykiske og kognitive udfordringer, som kan påvirke studielivet på forskellig vis. Desværre viser undersøgelser, at studerende med funktionsnedsættelser oftere bliver forsinkede i deres studie, falder fra eller mistrives. Derfor er det vigtigt, at vi sammen skaber bedre rammer for deres trivsel og faglige udvikling.
Som underviser spiller du en central rolle i at skabe inkluderende rammer, der understøtter de studerendes læring og trivsel. Mens nogle studerende med funktionsnedsættelser proaktivt henvender sig til undervisere og opsøger hjælp via Specialpædagogisk Støtte (SPS), vil andre måske først åbne op om deres udfordringer i vejledningssituationer eller gruppearbejde – eller vælge helt at holde deres udfordringer for sig selv. Ofte kender du måske ikke engang de(n) studerendes særlige behov og ved derfor heller ikke, hvordan du bedst kan understøtte og tage hensyn. Det kræver fleksibilitet, samarbejde og indsigt i, hvordan du som underviser kan gøre din undervisning generelt tilgængelig for flere.
På disse sider finder du vejledning og konkrete værktøjer, der kan hjælpe dig med at gøre undervisningen mere tilgængelig. Du får også indsigt i de støttesystemer, du kan henvise studerende til, hvis du oplever, at de har behov for mere støtte, end du selv har mulighed for at tilbyde.
Lad os sammen skabe de bedste vilkår for studerende med funktionsnedsættelser og styrke deres mulighed for at gennemføre deres uddannelse på lige fod med andre.
Indholdet på disse sider er udarbejdet i samarbejde mellem DPUs Studienævn og Institutledelsen.
Med konventionen anerkender deltagerstaterne, at personer med handicap har ret til uddannelse og at de vil sikre, at personer med handicap har adgang til almindelige videregående uddannelser
Loven angiver, at der ikke må forskelsbehandles på grund af bl.a. handicap. Lovens §3stk 2 angiver at loven også omfatter uddannelsesinstitutioner
Loven angiver regler om teksters tilgængelighed på offentlige institutioners websteder mv.
Ofte tager studerende med funktionsnedsættelse selv kontakt til SPS og får den nødvendige støtte. Men møder du som underviser en studerende med et særligt behov ud over den faglige støtte og vejledning som du kan give, så er anbefalingen at henvise til studievejledningen, der så kan henvise videre. Nnedenfor kan du finde oplysninger om de vigtigste kilder til hjælp.
Studerende med funktionsnedsættelse kan søge forskellige former for støtte via SPS
Allerede på optagelsessiderne og studiestartssiderne orienteres nye studerende om mulighederne. Jo hurtigere de kontakter SPS, jo hurtigere kan støtten bevilges i forbindelse med studiestart.
Når SPS visiterer til støtte, så er det Rådgivnings- og Støttecenteret, der udmønter støtten. Der findes mange støtteordninger - både relateret til fysiske handicaps og til studerende med psykiske eller neurologisk diagnoser.
Studiestøtten tilpasses med det formål at styrke den studerendes uddannelseskompetencer, så de kan gennemføre deres uddannelse på lige vilkår med andre studerende. Det kan være alt fra digitale programmer til ordblinde, tegnesprogstolke og synskonsulenter til støtteordninger for studerende med f.eks. ADHD eller Autisme der kan have behov for en mentor eller gruppeforløb, der kan give dem redskaber til overblik og struktur eller til at navigere socialt i forhold til medstuderende og uddannelsessted.
Her finder du link til Specialpædagogiske Støtte (SPS) oversigt over støttemuligheder: https://studerende.au.dk/sps
AU Studypedia er et opslagsværk for de studerende om forskellige aspekter af studielivet og er med den studerende på rejsen hele vejen, fra start til slut. På studypedia finder den studerende råd og vejledning om konkrete teknikker til at håndtere det
Tildeling af en hensigtsmæssig, individuel tilpasning må ikke gå på kompromis med det faglige niveau. Derudover må dispensationer hverken stille den pågældende studerende ringere eller bedre end øvrige studerende. Fra september 2021 behøver en studerende kun søge om særlige prøvevilkår én gang i sit studieforløb, hvis den studerende har et handicap eller en længerevarende funktionsnedsættelse. På studieportalen kan undervisere og den studerende læse mere om dispensationsmuligheder for studerende med funktionsnedsættelser – herunder især muligheden for at søge dispensation til eksamen på særlige vilkår.
Det er studienævnet der skal foretage en konkret og individuel vurdering af sagen i forhold til universitetets eksisterende praksis. Som underviser må du aldrig ændre i eksamensformen,uden at den studerende har fået en dispensation fra studienævnet, der angiver rammerne for en eventuel tilpasning.
Studenterrådgivningen er et landsdækkende gratis tilbud til alle studerende på videregående uddannelser i Danmark .
Møder du en studerende, der har behov for ekstra støtte i sin studietid så henvis gerne den studerende til Studenterrådgivningen. Det kn f.eks. være oplevede udfordringer ifht. studiestart, studietvivl, eksamensangst, stress eller perfektionisme.
Du kan henvise til www.srg.dk
Der er udgivet en række publikationer de seneste år, der sætter fokus på undervisernes rolle i relation til studerende med funktionsnedsættelser. Opsummeret peger de på følgende fælles anbefalinger på tværs af diagnoser:
På nogle kurser/moduler er der flere undervisere, der kommer ind og ud af undervisningsforløbet. Det kan være stressende og problematisk for en studerende, hvis ikke hele underviserteamet har en fælles forståelse for og tilgang til den studerendes funktionsnedsættelse. Det kan f.eks. være vanskeligt, hvis lektor A siger ok til at den studerende lydoptager forelæsningen og lektor B siger nej, Et andet eksempel er, hvis lektor A tager hensyn til den studerendes behov i relation til gruppearbejde, og lektor B ikke gør. Det anbefales derfor, at underviserteamet samstemmer, hvordan de vil møde eventuelle studerende med særlige behov i deres fælles undervisningsforløb. Hvis der er en ansvarlig kursus/modulkoordinator, så kan denne med fordel:
Ideer til at gøre studiegrupper tilgængelige for flere.
Hvis du vil vide mere om, hvordan du gør studiegrupper tilgængelige for flere:
Det er vigtigt først at slå fast, at den enkelte underviser jf AUs retningslinjer for streaming og optagelse af undervisningen på AU har ophavsret på sine forelæsninger. Underviseren ejer forelæsningerne og kan sige nej til at blive optaget.
Undtagelse fra reglen
AUs Uddannelsesudvalg har besluttet, at der i helt særlige tilfælde er undtagelser for ovenstående regel. Af retningslinjerne fremgår det således, at studerende med dokumenteret (SPS) behov for at optage undervisningen altid bør have mulighed for dette også uden sammentykke. Har den studerende henvendt sig til SPS og har fået dokumenteret sit behov for at optage undervisningen, får den studerende følgende vejledning fra SPS, som altså er den de vil agere ud fra:
”ønsker du (som studerende med funktionsnedsættelse) at optage undervisningen som led i studieassistentordningen, kan du ved holdundervisning kun gøre det med din undervisers og dine medstuderendes samtykke. Dette er af hensyn til dine medstuderende.
Ved forelæsninger skal du varsle din underviser om, at du optager undervisningen, senest en uge før undervisningen finder sted. Her behøver du ikke samtykke fra dine medstuderende.
Hvis du som led i specialpædagogisk støtte (SPS) har brug for at optage undervisning, og på grund af funktionsnedsættelsen eksempelvis får tildelt en diktafon, kan du optage undervisningen uden samtykke. Du skal dog varsle dette overfor underviser, senest en uge før optagelsen finder sted.
Optagelser af holdundervisning eller forelæsninger, der er omfattet af ovenstående undtagelser, skal så vidt muligt undgå at omfatte medstuderendes personoplysninger, f.eks. billedoptagelser af medstuderende, personoplysninger på en tavle eller tilsvarende.
Optagelser skal slettes, så snart den er brugt til formålet og senest ved semesterets afslutning. Optagelser må aldrig deles med andre, og deling betragtes som et brud på universitetets ordensregler og en ophavsretlig krænkelse.”
I følge Lov om tilgængelighed af offentlige organers websteder og mobilapps er AU forpligtiget til at sikre, at undervisningsmaterialer er tilgængelige for alle, herunder svagtseende og ordblinde. Der er ikke et systematisk tilsyn med, om dette sker, og det er derfor altid undervisers ansvar at være opmærksom på, om alle tekster, der lægges på Brightspace/indgår i digitalt kompendium, er ltilgængelige, så teksten f.eks. kan kopieres og lses op.
Forudsætningen for, at studerende kan bruge teksterne er, at disse er gemt som tekst og ikke som billeder. Man kan nemt tjekke, om teksten er tilgængelig ved at se, om man kan markere/kopiere tekststykker. Hvis man ikke kan det, er her et par gode råd:
4 HURTIGE SKRIDT TIL AT GØRE DIN TEKST KLAR TIL TEKST-TIL-TALE PROGRAMMER
|